Clubs & Societies

Monday

Activity Responsible Years Time Venue
Junior Wind Band Mr Curd 7-10 to grade 3 12.50-1.30pm Elyanore
Colouring for relaxation Mrs Rayner All 1.00-1.30pm Y
Italian Mr Sydenham All 1.00-1.30pm H
GCSE Art Studio Practise Mr Hindle 10, 11 3.45-5.00pm A1
Oxbridge English Prep Mrs Billowes 13 4.00-5.00pm A
Christian Union Mr Thomas 9-13 1.00-1.30pm B
Chamber Choir Dr Medlicott 12, 13 12.50-1.30pm Elyanore EG2
Senior Quiz Team Mr Clark 9-13 12.55-1.25pm T
History Timeline Club Mr Clark 13 3.40-4.30pm T
Cooking Mrs Sawford 9 3.45-5.15pm T3
Politics Mr Jukes 13 3.45-4.25pm T
Basketball Mr Hill 8 12.45-1.30pm Gym
Economics TSA Club Mr Wallace 13 3.40-4.30pm Careers
Environmental Club Miss Zaborszky 7-13 1.20-1.30pm Large Close
LGBT Society Max Raven (Year 13) All 1.00-1.30pm X

Tuesday

Activity Responsible Years Time Venue
Maths Team Challenge Club Mr Mitchell 7-9 12.50-1.30pm J
German Revision Dr Hartford 11 12.40-1.30pm M
Fencing Mrs Staples 7-13 12.40-1.30pm GY1
Junior Strings Mr Carbonero 1-11 to grade 3 12.50-1.30pm Elyanore EG2
School Musical Dr Medlicott 12, 13 Cast 1.30-3.40pm Hall
Oxbridge English Prep Mrs Billowes 13 12.45-1.30pm A
School Musical Dr Medlicott All Cast 3.40-5.00pm Hall / GYB
Rugby Mr McEvoy, Mr Slade, Mr Hill, Mr Hardy 7, 9, 10 3.45-5.00pm Field
Environmental Club Miss Zaborszky 7-13 1.20-1.30pm Large Close

Wednesday

Activity Responsible Years Time Venue
French Spelling Bee Mme Townsend 7 11.15-11.35pm G
Physics Olympiad Mr Lovell 12, 13 1.00-1.30pm PL1
Classics Society Dr Ross All 1.00-1.30pm P
Salsa Dancing Mr Adams 12, 13 12.35-1.30pm Hall
Big Band Mr Oakley All 12.50-1.30pm Elyanore EG2
Games and Origami Club Mrs Rayner 7-9 1.00-1.30pm Y
Technophysics Mr McCain 12, 13 3.40-5.00pm T2
Computing Workshop Mr Heaton 10-13 12.35-1.25pm CS2
Enironmental Club Miss Zaborszky 7-13 1.20-1.30pm Large Close
Economics Society Mr Wallace 12, 13 1.00-1.30pm GB6
Year 7/8 Choir sectionals Dr Medlicott Choir members 12.50-1.30pm Elyanore EF1
Young Enterprise Dr Stimson, Mr Harvey, Mr Stephen 12 Periods 9/10 GB7
Chemistry Olympiad Dr Rampling 13 3.50-4.50pm CL3
Choir Dr Medlicott Whole Choir 3.40-4.50pm GYB
BBC School Reporters Club Mr Manning All 12.45-1.30pm GY1
History Quiz Club Mr Clark 7-9 1.00-1.30pm T

Thursday

Activity Responsible Years Time Venue
University History Club The History Department 13 3.50-4.50pm T
Environmental Club Miss Zaborszky 7-13 1.20-1.30pm Large Close
Senior History Society Mr Clark 12, 13 12.45-1.30pm T
A Level Art Studio Practice Mr Hindle 12, 13 3.45-5.00pm A1
Technology Mr McCain All 3.40-5.00pm T4
Medsoc (various days) Mr Hardy 12, 13 12.45-1.30pm BL1
Orchestra Ensambles Dr Medlicott, Mr Carbonero All 12.50-1.30pm Elyanore
Rugby Mr Murray, Mr Heard, Mr Hardy, Mr Neale 1st XV, 2nd XV, Year 8, 11 3.45-5.15pm Field
Basketball Mr Hill 9, 10 12.45-1.30pm Gym
Orchestra Dr Medlicott, Mr Carbonero All 3.40-4.50pm Hall
Table Tennis Mr Hill All 12.45-1.30pm GY

Friday

Activity Responsible Years Time Venue
Junior History Society Mr O'Mahony 9-11 12.45-1.30pm T
Environmental Club Miss Zaborszky 7-13 1.20-1.30pm Large Close
Chemistry Society Dr Rampling 12, 13 12.50-1.30pm K
English Drop-In Mrs Eady 10-13 12.45-1.15pm B
Barbershop Groups Dr Medlicott 10-13 12.50-1.30pm Elyanore EF1
Basketball Mr Hill 12, 13 12.45-1.30pm Gym
Theory and Composing Club Mr Carbonero All 1.00-1.30pm EF1
Philosophy Society Dr Ross 13 3.45-4.30pm GY2
Table Tennis Club Mr Manning 10 3.40-4.30pm GY1
LegoLeauge Mr McCain All 12.50-1.20pm T4
LegoLeague Mr McCain All 3.40-5.00pm T4