Membership

Current membership

Name Category Committee Membership / Special Responsibility  Term of Office End Date
Mrs Sally Azarmi Parent Premises Committee, Training/Link Governor 4 years 27.11.2021
Mrs Glyn Barritt (Vice Chair) Foundation Curriculum Committee (Chair), Salaries Committee, SEND/Website/Pupil Premium 4 years 31.08.2018
Prof George Constantinides Parent Personnel Committee, Curriculum Committee 4 years 25.11.2021
Mr Andrew Crayston Co-opted Premises Committee (Chair), Finance Committee 4 years 31.08.2021
Mr Mike Elliff Parent Curriculum Committee, Fundrasising & Development 4 years 31.03.2019
Mrs Sarah Ellis Parent Responsible Officer, Finance Committee, Risk Group (Chair) 4 years 25.11.2021
Mr Philip Hoddell Parent Personnel Committee, Boarding Group, Think Tank 4 years 27.03.2021
Mrs Debbie Hoy Parent Health & Safety Committee, Premises Committee 4 years 27.03.2021
Mr John C Johnston Foundation Finance Committee (Chair), Salaries Committee, GDPR 4 years 20.09.2020
Mr Ross Neale Staff Curriculum Committee 4 years 05.07.2021
Mrs Judy Owens Foundation Think Tank (Chair) 4 years 31.03.2021
Mrs Janet Perry (Chair) Foundation Chair of Governors; Curriculum, Finance, Personnel and Premises Committees Ex-officio; Salaries Committee (Chair); Boarding Committee; Health & Safety Committee; Think Tank 4 years 05.05.2020
Mr David Ratcliffe Support staff Premises Committee, Finance Committee 4 years 07.06.2021
Mr Phil Roberts Local authority Personnel Committee (Chair), Salaries Appeals Committee, Safeguarding/Child Protection/E-Safety 4 years 31.12.2019
Dr Iain Ross Staff Personnel Committee 4 years 27.11.2021
Mr John Russell (Headmaster) Ex officio Curriculum, Finance, Personnel, Premises and Salaries Committees Ex-officio; Boarding Committee; Health & Safety Committee; Think Tank    
Dr John G Tillett MBE Foundation Salaries Appeals Committee (chair) 4 years 31.08.2018
Mr Iain Turner Co-opted Finance Committee, Salaries Appeals Committee, Think Tank 4 years 17.03.2021

 

Term of Office for Chair and Vice Chair

The Chair and Vice Chair are elected by the Governing Body and have a two year term of office. 

  • Mrs Janet Perry (Chair) - 31.08.2019
  • Mrs Glyn Barritt (Vice Chair) - 31.08.2018

 

Historic membership (Last 12 Months)

Name Category Committee Membership / Special Responsibility  End Date
Mr Simon Blaxill Foundation   13.11.2016
Mrs Debbie Botham Parent Personnel Committee, Training/Link Governor 25.11.2017
Mr Neil Brinded Staff Personnel Committee, Curriculum Committee 18.11.2017
Mr Rajesh Nagarajunan Parent Curriculum Committee 27.11.2017
Dr Richard Rampling Staff Premises Committee, Finance Committee 15.06.2017
Mr Richard Tuck Co-opted Personnel Committee, Premises Committee 15.07.2017
Mr Philip Watkins MBE Parent Personnel Committee 16.04.18

Foundation Governors are appointed by the Company Members and Co-opted Governors by the Trustees.